Wypadki przy pracy (np. oparzenie, skaleczenie, upuszczenie ciężkiego przedmiotu, pośliźnięcie czy upadek na mokrej powierzchni) nie należą do rzadkości.
a) W sytuacji krytycznej dzwoń pod numer 999 lub 112 (połączenia bezpłatne z telefonu komórkowego).
b) Zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego GP lub na oddział intensywnej opieki lekarskiej (Accident and Emergency), aby upewnić się, że nic ci nie jest. Często symptomy związane z wypadkiem mogą wystąpić później, gdy minie szok.
Skorzystaj z pomocy lekarskiej nawet w przypadku powierzchownych lub braku widocznych obrażeń.
c) Zadbaj aby zdarzenie było zanotowane w książce wypadków (Accident book). Dlaczego? – Jest to ważnym choć nie krytycznym wymaganiem podczas starania się o odszkodowanie za wypadek w pracy.
Obowiązek ich prowadzenia ma większość przedsiębiorstw (wyjątek stanowią małe firmy). Szczegółowy opis wypadku w niej zawarty jest szczególnie istotny z punktu widzenia pracownika gdy potrzebujesz uzyskać zwolnienie z pracy na czas leczenia i rehabilitacji oraz starasz się o odszkodowanie.
d) Skontaktuj się niezwłocznie z zespołem UK-Odszkodowania. Dlaczego to takie ważne? Im wcześniej prawnicy będą znali przebieg zdarzenia, łatwiej pokierują twoją sprawą i pomogą uniknąć błędów formalnych, które mogą kosztować cię utratę lub zmniejszenie sumy odszkodowania.
Pamiętaj!
Odszkodowanie za zaistniałe zdarzenie wypłaca ubezpieczyciel pracodawcy. Posiadanie ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków jest obowiązkowe.