Wyjazd do Wielkiej Brytanii dla wielu jest nadzieją na lepsze życie, nowy początek. Niestety – dla niektórych rodzin opuszczenie ojczyzny kojarzy się nie z pożądanymi zmianami, a brutalną przemocą, niszczącą więzi, życiorysy, wiarę w lepsze jutro. Jest jednak pewna pociecha – w Wielkiej Brytanii można liczyć na pomoc!

Sytuacja rodzin w Wielkiej Brytanii

Dla przemocy w rodzinie nie można znaleźć usprawiedliwienia, jednak istnieje szereg czynników, które stymulują rozwój brutalnych, powtarzających się zachowań. Trudność z odnalezieniem się w nieznanym kraju, stres, problemy ze znalezieniem pracy, spirala długów, wyniszczające nałogi… genezy pierwszego i każdego kolejnego ciosu są same w sobie tragedią.

Przemocą jest również bardziej wyrafinowana postawa – znęcanie emocjonalne, niepoparte fizycznym atakiem groźby, presja psychiczna. Przemoc w rodzinie nie zawsze oznacza pijanego ojca. Rolę kata przyjmują czasami kobiety, a ofiarami mogą być zarówno dzieci, jak i dorośli.

Wielka Brytania to kraj, który nie akceptuje przemocy w rodzinie i posiada rozwiązania zorientowane na eliminowanie krzywdy. Wezwana policja potrafi zainterweniować błyskawicznie, dlatego to najlepszy kontakt, gdy dochodzi do nagłych, intensywnych, przykrych zdarzeń. Pamiętaj o konsekwencjach, ale nie martw się – funkcjonariusze stają po stronie ofiar.

Gdzie szukać wsparcia

Istnieje wiele miejsc, w których Polak na wyspach może odnaleźć wsparcie w przypadkach gdzie przemoc w rodzinie ma miejsce. Pomoc zapewniają lekarze i pracownicy organizacji charytatywnych, a także linie zaufania. Nie martw się brakiem ewentualnego noclegu lub nieznajomością języka angielskiego. W wielokulturowym kraju, takim jak Wielka Brytania, nastawienie na problemy imigrantów jest jak najbardziej pozytywne.

Możesz liczyć na pomoc w następujących punktach:

  • Women’s Aid w Anglii (0 808 2000 247)
  • Telefonu zaufania w Irlandii Północnej (028 9033 1818)
  • Telefonu zaufania w Walii (0 808 80 10 800)
  • Telefonu zaufania w Szkocji (0 800 027 1234)

Organizacją wspierającą ofiary domowej przemocy jest np. Cheshire Without Abuse, pomagającą zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Prowadzi terapie i kompleksowo zajmuje się problemami osób dotkniętych rodzinnym kryzysem. Takich organizacji jest mnóstwo, są coraz lepiej znane również w środowisku polskich imigrantów.

Kwestie prawne

Jeżeli jesteś przybyszem z innego kraju, zapewne obawiasz się sposobu, w jaki potraktują Cię władze, a także lękasz się o dalszą przyszłość. Przede wszystkim musisz podjąć decyzję o poszukaniu pomocy, nie można bowiem dłużej pozwalać na domową przemoc. Funkcjonariusze państwowi nie mogą odebrać dziecka ofierze. Ochrona przed wyjątkowo agresywnym partnerem/partnerką z reguły wchodzi na grunt prawa, dlatego często konieczna jest konsultacja prawna lub pomoc organizacji, grup pomocy.

W razie potwierdzenia się zarzutów brytyjskie prawo przewiduje takie sankcje dla agresora jak zakaz zbliżania się oraz nakaz opuszczenia lokum ofiary.

Pamiętaj, nawet poza ojczyzną – nie jesteś sama, nie jesteś sam, nie jesteś samo. Zasługujesz na szczęście i bezpieczeństwo. Agresji warto przeciwdziałać jak najszybciej.

    • Please prove you are human by selecting the cup.
    Call Now Button